Skip to Content

Міжнародний день рідної мови на Тлумаччині

Нації вмирають не від інфаркту.
Спочатку їм відбирає мову.
Ліна Костенко

          

Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

         Відзначенням цього дня ЮНЕСКО хотіло привернути світову прогресивну спільноту до безправного становища багатьох поневолених народів, у яких гнобителі намагаються відібрати рідну мову. Проте саме вона є основною ознакою нації, бо формує національний менталітет, є живим свідком історії народу, зберігає його культурні здобутки, є визначальним чинником життя людини і суспільства. Зараз у світі люди говорять на 6 000 мов, і приблизно половина з них під загрозою зникнення. Втрата мови — то втрата самобутності. З метою захисту мов та задоволення мовних інтересів національних меншин Рада Європи розробила та прийняла Європейську Хартію регіональних мов або мов національних меншин, яка ратифікована Верховною Радою України 15 травня 2003 року. В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню російської, інших мов національних меншин України Президент України підписав відповідне роозпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови. 

      

У   Міжнародний день рідної мови та 147-ї річниці з нагоди дня народження геніальної доньки українського народу Лесі Українки, 21 лютого 2018 року, у Грушківському НВК було проведено загальношкільне свято «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова», метою якого було донести учням інформацію про заснування Міжнародного дня рідної мови, формувати знання учнів про шлях становлення української мови, сприяти збагаченню знань учнів про Лесю Українку; прищеплювати і розвивати почуття патріотизму, національної гордості за мову; виховувати любов до рідної мови, бажання досконало знати її.

Для того, щоб підкреслити значимість цього свята, діти та вчителі навчального закладу одягнулися у вишиванки, створили відеоролик, де показали, наскільки багатою та розмаїтою є наша мова, а також організували творчий виступ, де зуміли показати, якими талантами – музичними, поетичними та комічними – володіє кожен із них. Але найголовнішим цього дня було те, що всі члени великої шкільної родини зробили один висновок: рідною мовою потрібно пишатися, її необхідно вивчати, а твори українських митців необхідно знати, щоби бути вартим гідного звання – українець.

      Уже стало  доброю традицією у Гарасимівській  ЗОШ І-ІІІ ступенів відзначати 21 лютого Міжнародний день рідної мови.

      З нагоди свята вчителями української мови та літератури було проведено загальношкільну лінійку    « Мова – то  чист криниця,                                                                                                                                 Мова – багатство моє...».

     Під час мовно-літературної вікторини «Люби, вивчай рідну мову!» здобувачі знань продемонстрували не тільки знання основних навчальних понять, а й літературних герїв, народних казок, змісту прочитаних творів.

    Логічним завершенням святкового дня стало написання  «диктанту єдності» «Рідна мова – безцінна й невичерпна духовна скарбниця народу».